Samsung Yazılım Güncelleme Nasıl Yapılır?

Samsung marka cihazınız sürekli kapanıp duruyor, uygulamaya giriş yaparken donuyor veya durduk yere ekranı kilitleniyor mu? Eğer cevabınız herhangi birisi için ‘Evet’ ise Samsung ürün yazılım güncellemesi yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Android işletim sistemine sahip cihazınızı bir arabaya benzetecek olursak yazılım güncelleme işlemi aracınızın yağını değiştirmek anlamına gelebilir. Telefonunuzdaki ürün yazılımının güncellenmesi çoğu zaman telefonunuzun çok daha hızlı ve verimli çalışmasını sağlamaktadır.

Yazılım güncellemesi yapmak size şunları kazandırır;

 • Yeni özellikler
 • Güvenlik Yamaları
 • Güncellenmiş donanımın her türlü işlevselliğine sınırsız erişim
 • Bir içerikte belirtebileceğimizden çok daha fazla güzellik

Samsung yazılım güncelleme kılavuzumuzda başvurabileceğiniz iki farklı yöntemden bahsedeceğiz ve her ikisi de tercihinize göre kullanabileceğiniz yöntemlerdir, seçim sizin.

Odin ismi verilen bir yazılım, geçtiğimiz yıllarda Samsung cihazının içerisinden ayrılarak internete sızdırıldı ve geliştirici forumu olarak bilinen XDA’da oldukça ilgi gördü. Bu sızıntıdan sonra da Samsung için gerçekleştirilen her türlü güncelleme Odin ile takip edildi ve edilmeye de devam ediyor, yani gelecekteki güncellemeler için de bu güncellemede başvuracağınız yöntemi kullanabilirsiniz.

Önemli not: Odin yazılımı çok güçlü ve etkili bir araçtır, eğer ne yaptığınızı bilmiyor ya da ne yaptığınıza dikkat etmiyorsanız telefonunuzun çok pahalı bir plastiğe dönmesine neden olabilirsiniz. Telefonunuzun tuğlaya dönmesini istemiyorsanız konu hakkında yazılanları dikkatlice okuduktan sonra işlemleri tek tek yapmanız gerekir. Dikkatli olduğunuzdan emin olun.

Diğer yandan telefonunuzdaki çoğu hatayı tersine çevirmeye yarayan Odin’in kullanımı yalnızca Android ile de sınırlı değil, yakın zaman içerisinde Odin rom editleme ve bazı uygulamalara entegre şekilde çalışabilecek düzeyde geliştirildi, geliştirilmeye devam ediyor.

Odin ile Samsung Yazılım Güncellemesi Yaparken Nelere İhtiyaç Var

 • Odin, Samsung firmasının internete sızan yazılımına ihtiyacınız olacak.
 • Flashable firmware – telefonunuz için en son güncellemeyi yakalayacak araç.
 • Cihazınızla ilgili araştırma yapabileceğiniz güncelleme sırasında kullanmadığınız farklı bir bilgisayar ya da telefon.

Odin ile Samsung Güncellemesi Nasıl Yapılır?

 1. Odin 3.12.3 sürümünü indirin – odindownload.com sitesinden indirebilirsiniz (Eski cihazlar Odin’in bu sürümünü kullanırken sorun yaşayabilir, bu yüzden eğer sizde bir Odin varsa, cihazınızı odindownload.com sitesinde arayın ) .
 2. Odin’dek içeriği bilgisayarınıza çıkartın
 3. Telefonunuz için piyasaya sürülen en güncel işletim sistemini xda isimli internet forumundan veya farklı bir kaynaktan indirin. Her cihaz için değişkenlik gösterebilir bu nedenle “The latest Android version for CİHAZ İSMİNİZ” tarzı bir arama yapmanız dinamik güncelleme takibi yapan internet sitelerini keşfetmeniz konusunda yarar sağlar.
 4. ÖNEMLİ! Samsung Kies, Odin ile uyumlu değil. Kies’in sistem arma planında çalışmadığından emin olmanız gerekir. ODIN’i kullanmadan önce Kies’i kaldırmanız önerilir. Eğer Kies’in ne olduğunu bilmiyorsanız ya da yüklemediyseniz diğer adımdan devam edebilirsiniz.
 5. Samsung’un kendi sitesinden Android USB Driver dosyalarını indirin. Buraya tıklayın.
 6. Telefon kapalıyken, indirme Moduna girmek için ‘Güç + Ses Kapatma + ana menü’ tuşuna basın. (Bu anahtar kombinasyonu çalışmazsa, yalnızca Google’da arama yapın arama kalıbınız şu şekilde olsun; ‘Cihazınızın modeli ​+ İndirme Modu’).
 7. Telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayara bağlayın.
 8. Odin 3.12.3 dosyasına sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın.
 9. Aşağıdaki gibi bir ekranın sizi karşıladığından emin olun, mavi oklarla işaretli yerler aynı böyle görünmelidir.
 10. ID: Com isimli bölüm (pencerenin sol üst tarafındaki) eğer Odin yazılımı telefonunuzu tanırsa mavi rengi ile dolacaktır. Eğer görmüyorsa USB driverları yani Samsung’un kendi sitesinden indirdiğiniz driverları yüklediğinizden emin olun.
 11. ‘AP’ye tıklayın ve .tar.md5 dosyasını bellenim arşivinden ekleyin.
 12. PIT bölümünün altına hiçbir şey yerleştirmeyin ve “yeniden ayıklama” penceresinin işaretli olmadığından emin olun. Re-partition isimli alandan söz etmeketeyim hemen option fieldının altındadır.
 13. Bellenim dosyasını yükledikten sonra Start diyerek kuruluma başlayın.
 14. Samsung cihazınız yazılım güncellemesi alırken USB kablosuna dokunmayın mümkünse bilgisayarınızı da kendi haline bırakın.
 15. İşlem tamamlandığında yeşil bir arka planda ‘PASS’ yazılı bir ekranla karşılaşacaksınız, tebrikler başarıyla işlemi tamamladınız. Bu kurulumun yapıldığı anlamına gelmektedir ve aygıtınızı yeniden başlattıktan sonra en güncel Samsung güncellemesine sahip olursunuz.

Odin yazılımı ile Samsung telefonunuzu güncellemeden önce telefonunuz ve odin yazılımı ile ilgili araştırma yapmanızda ya da yorum olarak bize sormanızda fayda var. Odin yazılımı genel olarak neredeyse tüm cihazlarda sorunsuzca işlevini yerine getirmekte hatta bahsedilen adımların takip edilmesi halinde çok nadiren kişiler sorunlar yaşayabilmekte ki bu durumlar da çözümsüz kalmamakta. Eğer bu güncellemeden sonra telefonunuzla ilgili bir hata alır ya da bir sorunun oluştuğunu düşünürseniz yorum olarak bize bildirebilirsiniz.


Leave a Comment