Nexus 5 Android 7.1 Nougat Güncellemesi Nasıl Yapılır

Google Nexus 5, piyasada bulunan en iyi Android akıllı telefonlardan biridir ve halen neredeyse her hafta güncellenmektedir. Bir Android meraklısıysanız, Nexus 5 Android işletim sistemini var eden Google tarafından üretilen mükemmel bir telefon. Android 7.1 Nougat güncellemesini resmen duyrulmadan önce edinmek istiyorsanız bazı yöntemler mevcuttur..

Şuan için Google’ın bazı olası prosedür değişiklikleri nedeniyle Google Nexus 5 cihazınız Android 7.0 Nougat ürün yazılımını henüz desteklemiyor ve gelecekte ne olacağı da belli değil.

Ne yazık ki, Google, Nougat güncellemesinin özelliklerini, uygulamalarını ve diğer donanımsal ihtiyaçlarını kolaylıkla kaldırabilecek olsa da, Nexus 5 için resmi desteğini yakın zaman içerisinde durduracak gibi görünüyor. Bununla birlikte, sadece bu sebepten ötürü Nexus 5’in işe yaramaz olduğu düşünülüp yeni bir Android destekli akıllı telefon satın almayı düşünmemelisiniz, çünkü Google desteğini çekse dahi xda-geliştiricileri topluluğunun sunduğu özel desteğe her zaman sahipsiniz. Bu bağlamda, aşağıdaki satırlarda Google Pixel özelliklerinin Android 7.0 Nougat işletim sistemiyle birlikte nasıl yükleneceğini paylaşacağız.

Kısaca ifade etmek gerekirse bu içerikte size özel bir ROM’un nasıl kurulacağı gösterilecektir. Bu yükleyeceğiniz ROM, Android 7.0 Nougat yazılımının kullanıcı arayüzünü ve Google Pixel sisteminin neredeyse tüm fonksiyonel özelliklerini beraberinde getirir. Öklid (Euclidean) olarak adlandırılan güncelleme, Google Nexus 5’inizi en iyi Android deneyimini sunmak için özelleştirecek ve optimize edecektir. Evet, platform günlük kullanım için oldukça uygun ve deneyimli kullanıcılar için bile neredeyse tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek bir işletim sistemi vaat ediyor.

İlk Adımlar

Öncelikle bilgisayarınıza Nexus 5’iniz için gerekli olacak USB sürücülerini indirmeniz gerekecek. Menü> Ayarlar> Uygulamalar’a gidin ve USB hata ayıklamasını etkinleştirin. Ayrıca, Nexus 5’inizin rootlu olduğundan emin olun, rootlu değilse rootlayın.

Unutmayın, bir şeyler ters giderse diye bir TWRP veya CWM kurtarma aracı kurmak akıllıca olacaktır. Yazılımınızı yukarıda belirtilen araçlar ile yedeklediğinizden emin olun.

Öklid (Euclidean) ROM’unu yükleme

Yedeklemenizi güven içerisinde sağlıklıca yaptıktan sonra, bir USB kablosu kullanarak Nexus 5’i bir bilgisayara bağlayın. İndirilen ROM dosyalarını SD karta kopyalayın. Nexus 5’in bilgisayar ile USB bağlantısını kesin ve kapatın. Şimdi cihazı açarken kurtarma moduna önyüklemeniz gerekiyor. Bunu yapmak için, 1) Ses Seviyesini Arttır 2) Ev ve 3) Güç düğmelerini aynı anda basılı tutun.

Şimdi cihazınızı sıfırlama zamanı. Bunu TWRP / CWM menüsünden yapmanız daha iyi olacaktır. Temizle > Fabrika Ayarları’na dokunup cihazınızı sıfırlayın.

Sonunda, kurtarma menüsüne dönmenin ve Yükle düğmesine basmanın zamanı geldi. Bir sonraki adım, yazılımın kopyalanacağı SD kartınızın içerisinde Öklid (Euclidean) ROM’unu bulmaktır.

Yüklemeyi başlatmak için Android 7.1 Euclidean ROM’undan Yükle butonuna basın ve Nougat güncellemesi süresince telefonunuzun şarjda olduğundan emin olun.

Yükleme tamamlandıktan sonra, cihazı yeniden başlatın ve Android 7.1 Nougat’ı kullanmaya başlayın.


Leave a Comment